Blue Flower

Podróż nad Jezioro Bodeńskie 

(27.06 -  02.07.2022)

27.06.2022  - poniedziałek (podróż do Weingarten i zwiedzanie Ulm)


Po śniadaniu u goszczących nas rodzin wyruszamy (Polacy, Anglicy i Niemcy) na wspólną wycieczkę nad Jezioro Bodeńskie. W drodze do Weingarten, gdzie będziemy zakwaterowani - odwiedzamy miasto urodzenia Alberta Einsteina Ulm położone w południowych Niemczech.  Prawa miejskie miasto otrzymało z rąk cesarza Fryderyka Barbarossy w 1181r. W 1184 otrzymało status wolnego miasta Rzeszy. Leży nad Dunajem. Przeważająca część miasta  leży na lewym brzegu Dunaju i należy do Bawarii a Neu–Ulm na drugim brzegu rzeki należy do Wirtembergii.

Ulm znane jest z kościoła „Ulmer Münster”, którego iglica mierząca 161,53 m jest najwyższą na świecie wieżą kościelną. Budowę rozpoczęto w 1377r. a zakończono w 1890 r. Jest to największy wybudowany w stylu gotyckim kościół ewangelicki w Niemczech. Stare miasto zostało w 81% zniszczone podczas nalotów lotnictwa alianckiego 17 grudnia 1944r. Dzięki wcześniejszemu demontażowi części wyposażenia Ulmer Münster i sprawnej obronie przeciwlotniczej - jako jedna z niewielu budowli , nie doznała większych zniszczeń. ”Münster” znaczy po niemiecku „katedra”. Ale pomimo tej nazwy był to i jest zwykły kościół parafialny.  Robi jednak niesamowite wrażenie.

Następnie udaliśmy się do dzielnicy rybackiej (Fischerviertel). Nazwa może mylić, bo właściciele tych przepięknych domów to nie byli biedni rybacy tylko bogaci kupcy, właściciele statków rybackich, którzy zarabiali pieniądze na handlu wzdłuż Dunaju.

Zobaczyliśmy też krzywą wieżę tzw. „wieżę rzeźnika”, która wcześnie była częścią fortyfikacji. Wieża ta pochyla się w kierunku północno-zachodnim o 3,3 stopnie, w Pizie o 5,1 stopnia.

Ciekawy był dla nas najbardziej ekstremalny hotel tzw. „krzywy dom”, który pochylony jest od 9 do 10 stopni nad rzeką Blau. Nie ma w nim jednej prostej podłogi i z tego względu został wpisany w 1997r. do księgi rekordów Guinessa.

Stary ratusz i zegar astronomiczny z XVI wieku  oraz  malowidła  na najstarszej części budynku przedstawiające prawa ale i przykazania dla obywateli miasta – bardzo nam się podobały.

Godz.18.30 - przyjazd do hotelu Best Western Parkhotel. Zakwaterowanie i wspólna kolacja w restauracji hotelowej zakończyły ten  pełen wrażeń dzień.

 

Powrót do Podróż nad Jezioro Bodeńskie - spis treści

 

Powrót do Wydarzenia 2022