Wizyta w Lanskroun i zwiedzanie Ołomuńca

W sobotę 13 lipca b.r. o godz. 9:00 wyruszyliśmy w odwiedziny do miasta partmerskiego Dzierżoniowa czeskiego Lanskroun. Do celu dojechaliśmy bez przeszkód i w przewidywanym czasie. Po przywitaniu nas przez przedstawicieli Lanskroun Panów Milana Ledla i Josefa Nemec - nauczycieli ze szkoły partnerskie naszej "Radiobudy" oraz Odricha Strnada - zastępcy Burmistrza rozpoczęliśmy oficjalne spotkanie w ramach obchodów XX-lecia współpracy obu miast. Na spotkaniu, które odbywał się sali DIORY w Ratuszu obejrzeliśmy film prezentujący miasto Lanskroun w wielu aspektach: geograficznym, historycznym, gospodarczym, kulturalnym, oświatowym i sportowo-turystycznym. Film w polsiej wersji językowej można obejrzec w Internecie pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=3xRDAd3-_y8&list=PLITMiw0wqf7ymh8_JEmSSybEWSSs7txHd&index=4

Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Miejskiego, w którym obejrzeliśmy między innymi wystawy poświęcone:

Martinowi Sodomka - który od 1993 roku prowadzi studio designu. W 2012 roku wydał własnym nakładem serię techniczną, czyli historyjki dla ciekawskich dzieci: „Jak zbudować samochód?”, „Jak zbudować samolot?” i „Jak zbudować motocykl?”. Głównym bohaterem jest szczur Arnie, który z przyjaciółmi podejmuje techniczne wyzwania - wszystkie książki trafiły na listy bestsellerów i są przetłumaczone na wiele języków, w tym polski. Zdenek Kolarsky - autorowi wielu projektów medali i monet. Jest także autorem darmowych figuratywnych rzeźb, płaskorzeźb, tablic itp.
Kolejna sala poświęcona była dla kompozytora, dyrygenta Jindřicha Pravečka.
Przed zakwaterowaniem mieliśmy jeszcze okazję zobaczyć nowo odremontowany Dom Kultury. Po obiadokolacji wszyscy udaliśmy się na indywidualne zwiedzanie miasta.
Kolejny dzień 14 lipca był poświęcony zwiedzaniu z przewodnikiem Ołomuńca - stutysięczne miasto, stolica Moraw, z bogatą historią. Miasto pałaców, świątyń i barokowych fontann. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rynku Górnego z charakterystyczną Kolumną Trójcy Przenajświętszej. To unikatowe dzieło liczące aż 32 metry. W 2000 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – nie tylko za swoje nadzwyczajne rozmiary, ale również za precyzję i rozmach zdobień rzeźbiarskich. Wewnątrz ukrywa w sobie małą kapliczkę, która jest możliwa do obejrzenia w sezonie letnim. Na Rynku Górnym znajduje się także renesansowy ratusz z zegarem astronomicznym oraz fontanny: Cezara, Merkurego, Ariona i Herkulesa. Ze względu na trwające prace remontowe nie mogliśmy podziwiać zegara, większa część Ratusza również była zakryta.
Podziwiając piękne kamienice przeszliśmy na Rynek Dolny - tutaj także mieszczą się pięknie rzeźbione fontanny (Neptuna, Jowisza) oraz Kolumna Mariacka (wybudowana po epidemii dżumy).
Ołomuniec jest zwany również miastem kościołów, najbardziej rozpoznawalnym i chyba najpiękniejszym kościołem w Ołomuńcu jest Katedra św. Wacława. Charakterystyczna fasada świątyni jest nieodłączną częścią panoramy miasta. Początki katedry sięgają XII wieku, jednak dopiero w XIX wieku zyskała swój obecny, neogotycki wygląd. Trzecia wieża świątyni mierzy ponad 100 metrów i jest najwyższą wieżą kościelną na Morawach i drugą co do wielkości w kraju. Tuż obok katedry św. Wacława mieści się Pałac Arcybiskupi, czyli siedziba biskupów ołomunieckich. To tutaj wstąpił na tron cesarz Franciszek Józef I, a przed bitwą pod Austerlitz prowadził obrady cesarz austriacki z carem rosyjskim.
Po ciekawym spacerze mieliśmy czas wolny na indywidualne zwiedzanie i spróbowanie kuchni czeskiej.
Letni weekend spędziliśmy ciekawie w czeskich klimatach.

Barbara Lemańska

 

Powrót do Wydarzenia 2019


Lanskroun

 


Dzień drugi Ołomuniec