28.06.2022r. -  wtorek.   Zwiedzanie Konstancji i wyspy Mainau

Plan  wycieczki przewiduje na wtorek zwiedzanie miasta Konstancji i wyspy kwiatów Mainau.

Do Konstancji płynęliśmy promem z Mersburga. Miasto zostało założone przez cesarza Konstancjusza I Chlorusa w III wieku n.e. jako rzymska twierdza. W okresie średniowiecza Konstancja stanowiła stolicę największej diecezji katolickiej na północ od Alp. Miasto usytuowane było także na trasie ważnego szlaku handlowego prowadzącego z Niemiec do Włoch, co miało niebagatelny wpływ na jego rozwój. W XV wieku odbył się tu sobór, podczas którego wybrano papieża Marcina V, kończąc tym samym wielką schizmę zachodnią. Podczas II wojny światowej odniosło niewielkie szkody. Zawdzięcza to swemu położeniu  koło miasta Kreuzlingen w Szwajcarii, które w czasie wojny było oświetlone tak jak w czasie pokoju i amerykańskie bombowce nie chciały ryzykować bombardowania.
Zwiedzanie zaczęliśmy od portu w Konstancji.

Statua Imperii – posąg u wejścia do portu w Konstancji, upamiętniający sobór, który obradował w tym mieście w latach 1414–1418. Statua ma wysokość 9 metrów, waży 18 ton. Umieszczona została na piedestale obracającym się wokół własnej osi z szybkością jednego pełnego obrotu na cztery minuty. Autorem pomnika, który odsłonięto w 1993 roku, jest Peter Lenk. Betonowa statua przedstawia kobietę trzymającą w dłoniach dwóch nagich mężczyzn. Postać w lewej dłoni przedstawia papieża Marcina V, którego wybór na konklawe w 1417 zakończył schizmę w Kościele rzymskim, ta w prawej natomiast przyszłego cesarza Zygmunta Luksemburskiego, który doprowadził do zwołania soboru. Obaj przyodziani są tylko w insygnia władzy – król rzymski nosi koronę, papież zaś tiarę. „… Nie chodzi tu o figury władzy papieża i cesarza, ale figury kuglarzy, którzy przywłaszczyli sobie oznaki władzy świeckiej i duchowej. I w jakimś stopniu realnie papieże i cesarze byli kuglarzami"– tak powiedział w wywiadzie autor posągu i pozostawił ocenę historycznemu wykształceniu widza.
Imperia jest imponująca, oglądana z bliska sama zdaje się tę błazenadę reprezentować, prowokująca i nieosiągalna, jednocześnie drwi z kulis wielkiej historii.

   Naprzeciw posągu Imperii znajduje się budynek konklawe (Konzilgebäude) wybudowany w latach 1388-1392 jako magazyn i hala targowa w porcie, miejsce wyboru papieża Marcina V. Obecnie znajdują się tu hale wystawowe i restauracje.

Następnie zwiedziliśmy katedrę pw. Najświętszej Marii Panny  (Münster Unserer Lieben Frau) – pierwsza wzmianka o kościele katedralnym datuje się na ok. 780 r. Tutaj podczas soboru sądzono Jana Husa. W wyniku licznych przebudów świątynia nosi znamiona różnych stylów architektonicznych: romańskiego, gotyckiego (m.in. fragment gotyckich krużganek, spiralne schody na lewo od prezbiterium), barokowego i klasycystycznego (wyposażenie wnętrza). Od 1955 r. nosi tytuł bazyliki  mniejszej.

Ratusz - siedziba władz miejskich słynie z niezwykle dekoracyjnej fasady, na której znajdują się XIX-wieczne malowidła przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Konstancji. Jest to tzw. Stary Ratusz, który został zbudowany w 1484 r. – miasto posiada również renesansowy Nowy Ratusz. Następnym celem naszej podróży była wyspa kwiatów Mainau.

Mainau – wyspa na Jeziorze Bodeńskim, w jego północno-zachodniej części, o powierzchni 0,44 km². Leży w granicach administracyjnych miasta Konstancji. Jest atrakcją turystyczną, znaną ze znajdujących się tam ogrodów. Ciepły, wilgotny mikroklimat panujący na wyspie, umożliwia uprawę egzotycznych roślin. Od 1928r. wyspa należy do szwedzkiej rodziny królewskiej. W roku 1932 książę Szwecji, hrabia Lennart Bernadotte, pozbawiony praw do dziedziczenia tronu po zawarciu nierównego stanem małżeństwa z Karin Emmą Louise Nissvandt zamieszkał na wyspie, aż do śmierci w 2004. To jemu w dużym stopniu przypisuje się rozwinięcie ogrodów i parków.
Największą atrakcją ogrodu jest motylarnia, gdzie można oglądać motyle  w ich naturalnym środowisku. Dla nas była to świetna okazja, aby poznać nowe gatunki motyli, których w Polsce nie ma tak dużo.

Na wyspie mieliśmy czas wolny,  aby przy kawie rozkoszować się kompozycjami kwiatowymi, motylami i unikatowymi drzewami, które możemy także  zobaczyć w naszym Arboretum w Wojsławicach.

Wieczór zakończyliśmy jak zwykle wspólną  kolacją w naszym hotelu.

 

Powrót do Podróż nad Jezioro Bodeńskie - spis treści

 

Powrót do Wydarzenia 2022